Drukarka laserowa czy atramentowa?

Udostępnij

Drukarka w dzisiejszych czasach niezmiernie ułatwia życie, bez względu na wykonywany zawód. Przydaje się uczniom, osobom, które często mają do czynienia z dokumentami lub choćby po to, by wydrukować kilka najbardziej udanych zdjęć z wakacji do rodzinnego albumu. Dobrej jakości, wytrzymała drukarka jest więc bardzo pożądanym urządzeniem. Jaką wybrać - atramentową czy popularną dziś laserową?

Pierwszy dylemat

Osoby, które planują zakup drukarki bardzo często jako pierwszy dylemat napotykają kwestię "laserowa czy atramentowa". Mogłoby się wydawać, że dziś standardem są drukarki laserowe, które możemy spotkać wszędzie. Są droższe, jednak uchodzą za bardziej uniwersalne. Jak jest w rzeczywistości?

Drukarki atramentowe - Sklep Alibiuro.pl

Drukarka atramentowa jest stosunkowo tania i niewielka. Można z powodzeniem umieścić ją w małej wnęce biurka lub pod nim. Sprawdzają się zarówno do drukowania fotografii, jak i dokumentów tekstowych. Ich praca polega na stopniowym pokrywaniu kartki malutkimi kropelkami kolorowego tuszu, który następnie musi wyschnąć. To niestety przekłada się na ich główny minus - długi czas pracy. Nie sprawdzi się więc tam, gdzie istnieje potrzeba drukowania dużo i szybko. Druga opcja to drukarka laserowa, działająca na tonerach. Przydaje się głównie w biurze lub dla osób, które nie planują drukowania zdjęć i obrazków w wyższej rozdzielczości.

Drukarka laserowa jest tańsza w eksploatacji, drukuje szybko i sprawnie, niestety jest głośna. Jako zakup do biura warto przemyśleć w pierwszej kolejności urządzenie wielofunkcyjne - drukarkę, skaner i ksero. To większy wydatek, jednak w ostatecznym rozliczeniu bardzo się opłaca.

Popularne drukarki laserowe

Biel i czerń czy kolor?

Wszystkie drukarki atramentowe mogą drukować w kolorze. Z kolei laserowe dzieli się na monochromatyczne oraz pracujące na kolorze. W większości przypadków lepiej jest zdecydować się na droższą, ale bardziej uniwersalną drukarkę kolorową. Kolejna kwestia dotyczy druku zdjęć - tu najlepiej sprawdzi się atrament. Niestety, nawet najlepsza drukarka laserowa nie osiągnie takiej głębi koloru i jakości wydruku, jak atramentowa. Planując drukowanie jakichkolwiek fotografii, lepiej będzie zainwestować w dobry model laserowej drukarki lub drukarkę atramentową.

Eksploatacji drukarki

A w momencie zakupu...Parametrem, na jaki powinno się zwracać szczególnie baczną uwagę jest cena eksploatacji drukarki. Za samo urządzenie płaci się raz, jednak tusze lub tonery wyczerpują się, a potrafią być naprawdę kosztowne. Staje się to odczuwalne szczególnie wtedy, gdy drukarka bardzo często jest w użyciu. Warto więc sprawdzić, jakich wkładów potrzebuje upatrzony model drukarki i porównać ich ceny.

Wydajność drukarki

Drukarka powinna też być wydajna. Nie każdy najtańszy model będzie w rzeczywistości i faktycznie najtańszy - może się okazać, że zużywa mnóstwo tuszu. Czasem lepiej jest zainwestować w nieco droższe urządzenie, które nie potrzebuje tak częstej wymiany wkładów. W przeciwnym razie może się szybko okazać, że drukarka będzie stała nieużywana i kurzyła się na biurku, a cel jej zakupu z pewnością tak nie wygląda.