Jak wybrać drukarkę laserową?

Udostępnij

Drukarka laserowa wspomaga codzienną pracę. Wiele osób nie wyobraża sobie nieposiadania w domu takiego sprzętu. Wybierając rozsądnie, można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Na co zwrócić baczną uwagę przy wyborze drukarki laserowej do domu i biura?

Wygodna drukarka Wi-Fi

Moduł Wi-Fi to stosunkowo nowoczesna funkcja w drukarkach, która znacząco ułatwia drukowanie z różnych urządzeń. Zdalne połączenie z drukarką pozwala na drukowanie z dowolnego miejsca. Warto najpierw sprawdzić, jak długo trwa połączenie z komputerem. Zaletą takiej drukarki jest fakt, że nie wymaga wyboru komputera głównego. Można też dzięki niej drukować ze smartfona czy tabletu.

Urządzenie wielofunkcyjne

Skaner, drukarka i ksero w jednym. Niezwykle przydatny sprzęt w biurze, bywa równie użyteczny w domu. Jeśli drukarka może łączyć się z internetem, nie wymaga dodatkowo kabla. Warto sprawdzić, ile stron miesięcznie może wydrukować urządzenie. Jeśli mniej, niż 12 tysięcy, nie jest to dobry wybór do biura - ewentualnie do domu. Niektóre urządzenia wielofunkcyjne posiadają też własne menu, co pozwala na używanie ich nawet gdy komputer pozostaje wyłączony.

Drukarka większego formatu

Niezastąpiona, gdy potrzebne są druki w większych formatach, na przykład A3. Bardzo często można ją spotkać w biurze projektantów lub architektów, którzy rzadko mieszczą się ze swoją pracą na standardowym A4. Taka drukarka powinna mieć dużą rozdzielczość oraz odpowiednią wydajność. Ze względu na duże formaty warto też sprawdzić cenę tonerów.

Popularne drukarki

Najlepszy wybór do domu

W domu drukuje się przeważnie dokumenty tekstowe. Niewiele osób decyduje się na druk zdjęć, a nawet jeśli, to najlepszym wyjściem jest wtedy drukarka nie laserowa, tylko atramentowa. Drukarka laserowa do domu nie musi być tytanem pracy, jeśli chodzi o prędkość druku. Dlatego prawdopodobnie nie będzie szczególnie kosztowna. Większość modeli z niższej półki cenowej sprawdzi się tutaj w zupełności.

Zakupy do biura

Nieco inne parametry są istotne przy zakupie drukarki do biura. Ważne jest, jak duży podajnik ma drukarka, jak szybko drukuje i ile stron miesięcznie jest w stanie pokryć drukiem. Przeciętne biuro używa drukarek laserowych czarno - białych, o dużej wydajności i wysokim tempie drukowania. To przekłada się na opłacalną pracę urządzenia. W większości biur nie jest też niezbędna drukarka A3, choć niektóre się na nią decydują. Wszystko zależy od potrzeb. Warto też przemyśleć urządzenie będące połączeniem skanera z drukarką - w biurze może okazać się niezastąpione.Biura drukujące bardzo dużo powinny zainwestować w drukarkę nieco wyższą kwotę. Wprawdzie jednorazowo wydatek może być odczuwalny, jednak koszty eksploatacji sprawią, że drukarka szybko się zwróci.

Drukowanie poza domem i biurem

Dość popularne stają się dziś także drukarki przenośne. Trudno sobie bez nich wyobrazić pracę kontrolera, przedstawiciela handlowego oraz innych zawodów, które wymagają pracy w terenie. Taka przenośna drukarka ma nieduże rozmiary i łączy się z komputerem przez Bluetooth. W tym przypadku liczy się parametr, który przy innych modelach nie ma znaczenia - wydajność baterii. Drukarkę można wprawdzie naładować, jednak te możliwości są ograniczone. Powinna więc być w stanie wydrukować 300-500 stron na jednym ładowaniu. Niestety, tonery do drukarek przenośnych wciąż są trudno dostępne i drogie. Koszty eksploatacji będą więc znaczne.