Jaka drukarka laserowa do domu i biura? Jak wybrać?

Udostępnij

Drukarka jest jednym z podstawowych urządzeń peryferyjnych dla komputerów. Trudno jest bez niej prowadzić nawet niewielkie biuro dla swojej firmy. Często potrzebna jest również w domu. Możemy wymienić całe dziesiątki możliwych zastosowań tego urządzenia. Jeśli zatem szukamy dla siebie drukarki to warto upewnić się, że wybieramy odpowiedni model.

Wpływa na to całe mnóstwo czynników. Wbrew pozorom, nie trzeba wydawać na to ogromnych pieniędzy. W przypadku drukarek laserowych ceny faktycznie dobrych modeli zaczynają się od kilkuset złotych.,Drukarka laserowa przewyższa atramentową między innymi pod względem prędkości wykonywania druków. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób działa taka drukarka i w jakich przypadkach jest ona dobrym rozwiązaniem.

Jak działa drukarka laserowa?

Proces wykonywania druków taką drukarką jest dość złożony, nawet w przypadku czarno - białych dokumentów. W środku tonera znajduje się tzw. bęben światłoczuły, na który pada laser. Po stworzeniu wzoru obrazu który ma znaleźć się na kartce następuje naniesienie go na papier.

Jaka drukarka laserowa?

Jeśli szukamy czegoś do domu, to powinniśmy postawić głównie na wygodę użytkowania. Dobrze jest, jeśli drukarka może połączyć się z domowym WiFi. Warto wybrać też model oferujący jak najwyższą rozdzielczość druku. Jest to szczególnie istotne przy kolorowych dokumentach.

Sprawdź również: Drukarki laserowe - zalety i wady

Funkcje drukarek laserowych

Drukarka laserowa do biura

W przypadku urządzenia do biura warto zastanowić się nad modelem, który oferuje jednocześnie kilka funkcji. W sklepach znajdziemy urządzenia które oprócz drukarki skrywają w sobie na przykład skaner oraz kserokopiarkę. Bardzo ważne są tu również koszty utrzymania. Warto sprawdzić szacunkowy koszt wydrukowania jednej strony - zarówno czarno białej, jak i w kolorze. Każda firma korzysta z takiej drukarki dość często. Koszt wydrukowania jednej strony jest oczywiście niewielki, ale po pomnożeniu przez setki dokumentów które trzeba wydrukować w ciągu całego miesiąca można otrzymać tu sporą sumę. Dlatego tak istotne są nawet różnice na poziomie kilku groszy.

Dodatkowe funkcje drukarek laserowych

Jak już powiedzieliśmy, dobrze jest wybrać dla swojej firmy urządzenie jak najbardziej wielofunkcyjne. Dzięki temu pomoże nam ono w różnych sytuacjach, a jednocześnie nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na kupowanie kilku osobnych urządzeń.Dobrym pomysłem jest drukarka z wbudowanym skanerem. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta i wygodna. Dokumenty które zostaną zeskanowane mogą być zapisane na przykład na przenośnym dysku. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również WiFi i Bluetooth.

Wiele drukarek współpracuje z dedykowanymi aplikacjami przygotowanymi przez ich producentów.Inna ważna opcja to system poufności dokumentów. Jest to szczególnie ważne w biurach firm. W takich miejscach przechowuje się zwykle wiele plików i dokumentów mających wielkie znaczenie dla przedsiębiorstwa, przy których trzeba zachować pełną poufność. System zabezpiecza je przed wydrukowaniem przez niepowołane osoby. Plik z dokumentem zostaje co prawda wysłany do drukarki, ale ta wykona druk jedynie po wpisaniu kodu PIN lub ustalonego hasła przez użytkownika.